Sosyal Medya Sanatı [İnfografik – Kitap]

Sosyal medya, pazarlama ve girişimcilik konularına ilgi duyan herkes tahmin ediyorum Guy Kawasaki’nin adını duymuştur. Fakat bugünkü konumuz sadece Guy Kawasaki değil, onunla birlikte ”The Art of Social Media” yani ”Sosyal Medya Sanatı” kitabını yazan, Peg Fitzpatrick. Sosyal medya ve pazarlama ile ilgilenip, Peg Fitzpatrick ismini duymayan var ise hemen blogunu takibe başlayabilirsiniz.

Gelelim kitabımıza…

MediaCat‘in okuyucularla buluşturduğu kitabın çevirisini Mirel Benveniste yapmış. ”Peki kitap nasıl?” derseniz, açıkçası sektörün içindekiler için çok da ahım şahım bilgiler içermiyor. ”Paylaşımlarda hashtag kullanın, şu saatlerde paylaşım yapın, sosyal medya profillerinizi şu şekilde inşaa edin.” gibi alışılagelmiş bilgiler mevcut. Fakat içerik ve sosyal medya ile alakalı kullanabileceğiniz araçlara genişçe yer verilmiş. Bu kısımlara göz atmak isteyebilirsiniz.

Genel değerlendirmem bu şekilde fakat, kitapta; beğeni, paylaşım ve yorumlar üzerine yapılan bir değerlendirme çok hoşuma gitti.

”İnsanların paylaşımlarınızı ”beğenmesi” ve ”+1” lemesi hoş bir şeydir, hele de yorum yapmaları harikadır. Bu eylemler, gittiğiniz lokantada garsona bahşiş vermeye benzer.

Ama asıl iltifat iletilerinizin paylaşılmasıdır çünkü birinin sizin yazdığınızı paylaşması, itibarını riske atması demektir. Bir iletiyi beğenmekle paylaşmak arasındaki fark, bir lokantada garsona bahşiş bırakmakla o lokantayı arkadaşlarınıza tavsiye etmek arasındaki fark gibidir. Paylaşmak önem vermek demektir!

”Sosyal medyadaki en samimi övgü şekli, paylaştığınız şeyin başkaları tarafından taklit edilmesi değil, yeniden paylaşılmasıdır.”

Hoşuma giden bu paragrafın altını çizdikten sonra, kitabı okurken diğer altını çizdiğim yerleri de infografik yaparak sizinle paylaşmak istedim.

İşte bana göre ”Sosyal Medya Sanatı” kitabının özeti.

 

sosyal-medya-sanati-guy-kawasaki-001

1 Yorum Mevcut

  1. Pingback: Sosyal Medya Sanatı [İnfografik] | | Girişim Türkiye

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir